Jak zaplanować remont mieszkania?
- Szczegóły
Zanim zdecydujemy się na remont całego mieszkania lub nawet jednego pomieszczenia, zastanówmy się, co napawa nas największym niepokojem. Znalezienie ekipy? Wszechobecny bałagan? Niemożność zapanowania nad kosztami? Wyróżniając potencjalne obawy, będziemy w stanie lepiej przygotować się do renowacji, a także uniknąć wielu źródeł stresu. Co należy wziąć pod uwagę?
KIEDY PODZIELIĆ REMONT NA ETAPY?
Jeśli zdecydowaliśmy się na odnowienie całego domu lub mieszkania, zdecydowanie lepiej podzielić go na etapy, szczególnie jeśli na czas wykonywania prac planujemy dalej w nim mieszkać. Oczywiście będzie to niemożliwe w przypadku renowacji łazienki i całkowitego demontażu armatury, a także remontu kuchni, szczególnie jeśli mieszkają z nami dzieci, które potrzebują codziennego przygotowywania posiłków.
PRZYGOTUJ DOM DO PRAC REMONTOWYCH
Zanim w naszym progu zawita ekipa firmy remontowo-wykończeniowej, warto samemu podjąć pewne działania przygotowawcze. Aby usprawnić pracę, powinniśmy m.in. spakować wszystkie przedmioty codziennego użytku, najlepiej segregując je do pudełek i organizując im tymczasowe miejsce w domu. Wszystko po to, aby w maksymalnym stopniu zapobiec zagraceniu innych pomieszczeń, szczególnie tych, które nie będą odnawiane.
STWÓRZ WSTĘPNY KOSZTORYS
Aby uniknąć zaskoczenia niespodziewanymi kosztami i nie nadwyrężyć budżetu przeznaczonego na remont, warto przygotować wstępny kosztorys. Z doświadczenia naszej firmy zachęcamy także do powiększenia go o około 20-30%, bowiem na etapie planowania trudno określić cenę takich akcesoriów jak taśmy, pędzle, fugi i inne niezbędne w czasie remontu narzędzia. Co możemy oszacować samodzielnie, przynajmniej w przybliżeniu? Przede wszystkim zakup mebli, płytek, farb, oświetlenia, a także armatury łazienkowej i innych dodatków do wykonania aranżacji.
Aby ograniczyć zamęt związany z wykonywaniem remontu, warto dobrze się do niego przygotować. Pamiętajmy, że im więcej zrobimy przed jego rozpoczęciem, tym łatwiej zorganizujemy nasze życie w trakcie jego trwania oraz po ukończeniu prac.